Operace uskřinuté kýly aneb „až se ucho utrhne“
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne… Tak tohle přísloví je pro spoustu případů v ordinaci jako stvořené. Tentokráte šlo o tříselnou kýlu.
Několik let jsem majitele upozorňovala, že fena má poměrně velkou tříselnou kýlu a že by bylo vhodné ji odoperovat.
Ale jako skoro vždy, pokud je zvíře ve věku okolo 10 let, se majitel začíná bát anestezie. Marně ho přesvědčujeme, že pro narkózu není problém věk, ale nějaká nemoc.
Majitelka se dostavila s 15 letou fenou, před koncem pracovní doby s anamnézou, že fena již 3 dny nežere, zvrací, je apatická a projevuje bolestivost v oblasti třísla, kde už dříve byla diagnostikována tříselná kýla. (Je skoro pravidlem, že největší problémy si majitel chvíli „suší“ a pak přijde těsně před „zavíračkou“, pro jistotu…)
Po zhodnocení situace nebylo moc na výběr; majitelka byla poučen o rizicích operace, rychle jsme udělaly předoperační vyšetření a přistoupily k zákroku. V tomto okamžiku ještě nebylo jasno, co je obsahem kýlního vaku, příznaky vypadaly na uskřinuté střevo, ale mohla tam být i děloha nebo jen uskřinutý břišní tuk.
Útvar byl velikosti asi basebalového míčku, tvrdý, s výrazně překrvenými cévami, svědčícími o dlouhodobějším uskřinují. V tomto okamžiku jsme stále nevěděly, co je obsahem kýlního vaku.
Pro nemožnost dokončení operace z otevřeného třísla, bylo potřeba „otevřít“ ještě standardně dutinu břišní a z tohoto přístupu provést oddělení zdravé části střeva od nekrotického úseku a následnou suturu střeva.
Dokončení operace proběhlo již rutinně, majitelce byla vysvětlena pooperační péče, samozřejmě prognóza a probouzející se fenka propuštěna domů. Druhý den ráno byla fena bez teplot a vzhledem k tomu, že se mě snažila při zavádění infuze opět kousnout, předpokládaly jsme, že vše je na dobré cestě.
Dnes je Aranka měsíc od operace a i ve svých 15 letech se těší nadále dobrému zdraví.
A na závěr si neodpustím dovětek pro ostatní majitele … příště raději dříve 😊