Obezita

Murphyho zákon obsedantního bludu: Pes má neustále dojem, že vy se nechutně přejídáte, zatímco on hladoví.

Stejně jako u lidí, je i u našich mazlíčků obezita stále větším problémem. Předpokládá se, že kolem 15 % psů je obézních a až 40 % trpí nadváhou. Obezita je tak nejběžnější poruchou výživy a mělo by na ni být pohlíženo jako na onemocnění vyžadující dlouhodobou léčbu.

   Tak jako u lidí, určitou roli hraje genetická a rodinná dispozice. Větší sklony k nadváze mají labradoři, bíglové, kokři, baseti, jezevčíci… Na druhé straně je ale třeba přiznat, že tato plemena jsou značně žravá a nepohrdnou skoro ničím. A ona rodinná dispozice? Tak jako u lidí, nejde většinou o genetiku, na kterou to rádi schvalujeme, ale o stravovací návyky. Podle nejnovějších studií existuje silná korelace mezi obezitou u majitelů psů a jejich svěřenců. Neboli – obézní lidé budou s velkou pravděpodobností vést k obezitě i svého psa… A asi i hůře dokáží zhodnotit stav svého mazlíčka.

Ke zvyšování tukových zásob dochází i s postupujícím věkem a za malé množství obézních jedinců mohou i hormonální poruchy. Toto procento je však velmi nízké a za hlavní důvod zvyšující se váhy může jednoznačně nepoměr mezi přijatou a vydanou energií.

Mezi další rizikové faktory patří i kastrace. Kastrovaní jedinci mají přibližně o 20 % nižší potřebu energie a na to musíme myslet při stanovování nové krmné dávky. Abychom nemuseli výrazně snižovat dávku krmení, volíme krmení, které je určené přímo pro kastrované jedince. 

Vždy je však potřeba, abychom krmili zvíře dle potřeb a doporučení a ne jen od oka nebo ještě hůře ad libidum. Často se totiž setkáváme s tím, že majitel vůbec nedokáže určit, kolik by zvíře vlastně mělo dostat krmení. Spokojí se s přibližným odhadem, eventuelně si za bernou minci vezme horní hranici uvedenou na obalu krmení, ale už vůbec nebere v úvahu, že jeho zvíře 3* denně obejde panelák a tím končí veškerý pohyb. My majitelé, trávíme spoustu času v práci a na řádné venčení psa nezbývá čas a někdy ani nálada. Stav nevylepšují ani městské vyhlášky, podle kterých musíme vodit psiska na vodítku, pokud možno pořád a všude. Majitelé zahrádek zase podléhají mylnému předpokladu, že na zahradě má pes pohybu dost. Pohyb neznamená 2hodiny ploužení po sídlišti na vodítku nebo polehávání na zahradě, ale běhání, skákání nebo alespoň rychlá chůze.

V dnešní době existuje spousta možností, jak trávit se psem čas aktivně a každý si může vybrat, co mu bude vyhovovat.

Proč je vlastně obezita takový problém?

Obezita prokazatelně zkracuje zvířatům život. Podle posledních studií až o dva roky.

Obézní zvíře v žádném případě není zvíře šťastné, natož zdravé! Zvířata mají zhoršenou obranyschopnost, což často vede k různým kožním onemocněním (až o 40 % více). Se zhoršenou imunitou souvisí i zvýšený výskyt nádorových onemocnění (až o 50 %). Nadměrná váha výrazně zatěžuje pohybový aparát a vede k rychlejšímu rozvoji artrózy. Nadměrně je zatížen i systém kardiovaskulární, což kromě oběhových problémů, způsobuje problémy i při narkózách, kdy anesteziologové vidí pacienty s nadváhou „velmi rádi“. Další problémy jsou způsobeny ztučněním jater, slinivky, zvířata trpí plynatostí, zácpami, ve zvýšené míře se setkáváme s cukrovkou. U chovných samic se snižuje schopnost zabřeznout a naopak se zvyšuje procento výskytu problematických porodů. U samců klesá hladina testosteronu a životnost spermií. A nakonec i zcela běžné základní vyšetření obézního zvířete je velice obtížné až neproveditelné.

Jaká váha je optimální?

Pokud máte čistokrevné zvíře, můžete se držet standardu jednotlivých plemen.

Problematičtější je to u kříženců, kde toto nastavení nemáme k dispozici. Tady se lze orientovat pomocí určitých „hmatů“, které byly stanoveny pro posouzení tělesné kondice zvířat, eventuelně podle posouzení siluety: 

Zdroj: https://www.twincitiespetrescue.org/blog/pet-obesity-awareness/

Obecně lze říci, že byste lehkým pohmatem na hrudníku, měli cítit žebra pod slabou vrstvou tuku a při pohledu z boku, by měla být jasně rozeznatelná silueta hrudníku a břicha.  Pokud si přesto nejste jistí, zeptejte se svého ošetřujícího lékaře.

Jak můžu svému zvířeti pomoct zhubnout?

Základem je, připustit si vůbec, že moje zvíře má s váhou problém. Majitel často mávne rukou nad 2 až 3 kg, ale nepropočítá to na ona procenta… Až když mu říkáme, že to je jako kdyby on přibral 10 kg, trochu se zarazí. Ale i tady často slyšíme: „…on už je starý, nedejte mu když tak kouká, já vím, že mu ubližuji, taky bych měl zhubnout…“. Ano doopravdy našim miláčkům ubližujeme a je potřeba si to připustit.  Vždyť obezita snižuje jejich radost ze života, když se nemůžou pořádně proběhnou a prohnat kamaráda ze sousedství.

Dalším krokem je spolupráce s odborníkem. Může to být váš veterinář nebo i jiný odborník na výživu. Ten provede základní vyšetření k vyloučení případných onemocnění, zhodnotí váhu, stanoví dietní plán, probere možnosti krmení a cvičení.

Kromě dietních opatření je totiž důležité i zvýšení fyzické aktivity. Je potřeba začít pomalu, jelikož většina obézních zvířat nemá žádnou fyzičku a mohli bychom jim spíše ublížit. U starších zvířat navíc musíme počítat s některými nemocemi, které velké fyzické aktivitě nepřejí (artróza, srdeční onemocnění). Pro tyto starší, eventuelně nemocné jedince, lze do začátku použít k hubnutí i některé léky, které „urychlí spalování“ . Pokud se podaří váhu snížit i starší jedinci „omládnou“, začnou si hrát a hubnutí jde snáz.

Pokud se podaří váhu snížit, neusněte na vavřínech. I u zvířat funguje jo-jo efekt a zvířata, která s váhou už měla problémy, budete asi muset stále hlídat. Ideální je, pokud hubnete pomocí pohybu a nějakou pohybovou aktivitu standardně zařadíte do svého denního (nebo alespoň týdenního) plánu. Uděláte tím něco i pro svoje zdraví.

Závěrem

Udržet ideální váhu je důležité pro zdraví vašeho zvířete. Pamatujte, že obezita je nemockterá může být kompletně vyléčena, ale „lidský faktor“ je často důvodem, proč terapie selhává…

Začněte co nejdříve a odměnou vám bude nová radost z pohybu vašeho miláčka.

Zapojte se i vy do našeho Programu proti obezitě.

Když je vůle, tak to jde…
Poppy, leden 2007, váha 5,9 kg, tělesný tuk 31 %
Poppy, srpen 2007, váha 4,55 kg, tělesný tuk 15,3 %